ČERVENEC

27.02.2011 16:18

Co dělají včely

Po slunovratu se velmi zvolna začíná snižovat plodování včel. V přírodě už není tolik zdrojů včelí pastvy. Poslední snůška bývá ze slunečnice či svazenky a z některých cizokrajných stromů (jerlín, evódie, ...).
Silná snůška ještě může být z medovice, jejíž čas právě přichází. Je to také sladká šťáva, vzniklá ale přefiltrováním mízy stromů mšicemi a jiným podobným hmyzem, který se v tomto období v některých letech přemnoží. Včelami vytvořený med z medovice je tmavší barvy a obsahuje více minerálních látek.

Čas od času se ale do mízy stromů dostane trisacharid melecitóza, který krystalizuje tak rychle a tvrdě, že tento „cementový med“ včely nedokáží využít.

Včely se pomalu začínají chystat na zimu. Jsou proto citlivější na jakékoliv zásahy a oproti předchozímu období začínají být agresivnější - vědí, že uloupené zásoby by již nedokázaly nahradit.

 

Co dělají včelaři?

Včelaři začátkem července vytáčejí med. Pokud už nebude další snůška, je toto vytáčení posledním.

Nenechá-li včelař část medu včelám na zimu, musí je zakrmit cukrem. Podle velikosti včelstva cca 15 - 20 kg ve formě cukerného roztoku.
Zakrmí-li se včely takto brzy, předejde se i riziku melecitózního medu - včely jej většinou ani nepřinesou, protože mají dostatek cukerných zásob.


Po posledním medobraní také přichází čas přeléčení včelstev proti varroáze. V této době se tak děje nejčastěji kyselinou mravenčí, která se v úlu odpařuje a hubí roztoče. Navíc u včel provokuje čistící pud, který napomáhá likvidaci nejen roztočů, ale i jiných nemocí.

 


TOPlist