LEDEN

27.02.2011 16:36

Co dělají včely

Včelky zimují. Jsou v chomáči, aby minimalizovaly tepelné ztráty; ven vylétají pouze je-li teplota vyšší než 10 °C. Ale ani tehdy nic nesbírají - letí se "vyprášit". Včelaři tomu říkají pročišťovací prolet.


Pokud je ale stále chladno, včely jsou semknuty do chomáče. Ty, které jsou v v krajní vrstvě, mají roztažená křídla, aby ještě zvýšily izolaci a v této vrstvě se pravidelně střídají. Úl či dutinu, ve které žijí, cíleně nevyhřívají, stálo by je to příliš energie. Teplota uvnitř chomáče je přibližně 25 °C, na okrajích pouze kolem 9 °C.

Je-li mírnější zima, matka začíná pozvolna s kladením vajíček. Hlavním impulsem je prodlužující se délka dne. Včelstvo se tak připravuje na nadcházející jaro - dlouhověké zimní včely budou pozvolna nahrazeny krátkověkými letními.

 

Co dělají včelaři?

Včelaři nejpozději začátkem ledna očišťují podložky. Co to znamená? A proč to dělají zrovna teď?

Ze včelstva a plástů padá během celého roku na dno úlu tzv. "měl". Je to směs vosku, nečistot, parazitů, ... V létě tuto měl včely-čističky vynesou z úlu. V zimě ale zůstává v úlu a včelař tak má možnost kontrolovat stav včelstva s minimálním vyrušením. Lednová měl se povinně odevzdává ke kontrole prováděného léčení do laboratoře.

Je také pomalu čas dát včelstvům na strop úlu igelitovou fólii - pokud ji nemají ve včelstvu celoročně. K čemu je dobrá? Je skrz ní vidět do úlu aniž by vyletovaly včely do obličeje. A kondenzuje na ní voda, kterou včely produkují dýcháním. A tu budou potřebovat, jakmile začne matka plodovat, aby mohly pro larvičky vytvářet krmnou kašičku.

Včelkám je v tuto dobu nejlépe, když nejsou nijak vyrušovány. Včelař jen zajde čas od času zkontrolovat včelnici, zda jsou úly v pořádku a zda myši a ptáci nepáchají příliš velké škody. Za sychravého počasí včelař studuje odbornou literaturu a časopisy. K tomu také připravuje na další sezónu rámky, nástavky a další součásti úlu.

 


TOPlist