ZÁŘÍ

27.02.2011 16:16

Co dělají včely

S klesající teplotou pozvolna klesá i aktivita včel. Matka stále ještě ploduje, ale jen v menší míře. Včely, které se vylíhnou, byly jako larvy opečovávány velkým množstvím dělnic. Navíc na podzim již nemají v úle moc práce - zásoby na zimu jsou připraveny.

Díky těmto okolnostem jsou z nich takzvané dlouhověké včely - přečkají až do jara. Dožijí se 6 až 8 měsíců, narozdíl od jarních či letních včel, o které pečovalo méně "kojiček" a měly spoustu práce - dožívaly se jen zhruba 4 týdnů.

Včely pomalu vyhánějí trubce z úlu, aby v zimě neujídali zásob.

Jinak se ve včelstvu nic moc neděje...

 

Co dělají včelaři?

Nejpozději v první dekádě září by měl včelař dokončit krmení. Pokud by krmil déle, většina dlouhověkých včel by se předčasně upracovala a včelstvo by nemuselo přežít do jara.

Nastává také vhodné období k podzimní výměně matek. Ty se mění u včelstev, která mají nevyhovující vlastnosti (jsou bodavá, rozbíhavá, špatně zimují apod.). Výměna na jaře by mohla mít za následek ztrátu medu, v červenci a srpnu jsou včely nedůtklivé.

Způsobů je mnoho, pro názornost dva možné:

* Včelař najde starou matku, kterou ze včelstva odstraní. Do speciální přidávací klícky vloží matku novou a vstupní otvor uzavře medocukrovým těstem. Včelám trvá 2-3 dny, než se k matce dostanou - během té doby si na ni zvyknou a přijmou ji za svou.

* V létě vytvořený oddělek s vhodnou matkou včelař prostě umístí nad staré včelstvo a oddělí je od sebe pouze děrovanou vrstvou novin. Než se včely k sobě prokoušou, zvyknou si na sebe. Matku si pak zpravidla ponechají mladou - letošní.
 

 


TOPlist